Monday, April 23, 2012

Math in Real World Context

Family Road Trip

1. Your family is going on a road trip.   Your family’s vehicle gets 22 miles per gallon of gas.  Looking at the price of Unleaded fuel above, if you have budgeted $200 for gas, how many miles can you go before you run out of gas?  (You can round the nearest whole number)

a.) Look at a map and decide possible places for your destination.  Remember you can only go as far as $200 of gas will get you!  Draw a line from point A (our community) to point B (your destination) on your map [integrating map work].


 
2. You are traveling with four people including yourself and you need snacks for the ride.   You decide to buy sandwiches from QD for a snack, but there are only three sandwiches left (oh no!).  Decide how you can feed all four people the same amount of food with only three sandwiches.  Use a representation of your choice to solve the problem so no one goes hungry!

1 comment:

  1. Caitlin, I love all the different components you included in your problems! Both of these questions are extremely relatable to the students lives, and who doesn't want to pretend they're going on a road trip?! Both of your tasks are open-ended and allow the students for coming up with different options. This will be especially beneficial when the students are able to discuss these problems as a whole. I especially love that in problem #2 you don't suggest that the students will need to partition to divide up the food. It is also great that they have the freedom to come up with their own representations!

    ReplyDelete